Zaparcia u psa – przyczyny, jak pomóc zwierzakowi?

Każdy właściciel czworonoga powinien o niego należycie zadbać. W jaki sposób? Właściwe odżywianie, schronienie i wizyty u lekarza to oczywiście podstawa opieki.

Nadzór weterynarza jest niezwykle istotny ze względu na to, że nie każdy właściciel potrafi rozpoznać problemy swojego psiaka, a jest ich naprawdę sporo.

Mogą to być zaparcia u psa, pasożyty, urazy mechaniczne czy poważne choroby zakaźne. Te pierwsze mogą być przyczyną sporego dyskomfortu u zwierzaka.

Nie można w żaden sposób bagatelizować problemu, gdyż może on również świadczyć o innych chorobach czworonoga.

Jakie są zatem podstawowe przyczyny zaparć?

Przede wszystkim niewłaściwa dieta, otoczenie i brak wody.

Pomoc w przypadku zaparcia u psa

Brak częstych wypróżnień może wywołać ból u czworonoga i mieć negatywny wpływ na jego ogólny stan zdrowia. Warto zatem jak najszybciej pomóc pupilowi.

Jeśli przyczyną zaparcia u psa był brak wody, trzeba jak najszybciej mu ją zapewnić. Woda nie może być brudna, czy też kilkudniowa. Trzeba pamiętać o psiaku codziennie: zmieniać wodę i czyścić miskę z resztek.

Kolejną sprawą jest ruch. Psiak szybciej wypróżni się, gdy będzie miał swobodny wybieg. Organizm zwierzaka zupełnie inaczej wówczas pracuje.

Zaparcia mogą więc być sygnałem, że pies jest zbyt rzadko wyprowadzany na spacer. Można to również rozpoznać przez obserwację zwierzaka. Częste szczekanie psa i drapanie drzwi mówi samo za siebie

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że pies może czuć się niekomfortowo w danym środowisku. Wówczas zaprzestaje wypróżniania. Trzeba zatem zapewnić mu należyte warunki. Pies musi czuć, że jest na własnym terenie, nie może odczuwać ciągłego lęku czy przebywać w hałasie.

Problem też może tkwić w samej diecie, a więc najlepsza karma dla psa może wszystko rozwiązać.

Jeśli mimo to psiak cierpi, trzeba udać się do weterynarza. Specjalista zapisze odpowiednie środki przeczyszczające i zwierzak szybko wróci do siebie.

Jak widać, trzeba bacznie obserwować swojego pupila i szybko nieść mu ewentualną pomoc, aby zniwelować zaparcia u psa.