Witaminy dla psa to ważny składnik diety

Gdy jesteśmy właścicielami zwierząt, chcemy, by żyły jak najdłużej i rozwijały się jak najlepiej. Dlatego podejmujemy przeróżne działania, jak chociażby układanie diety.

Niestety nie będąc specjalistami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zapominamy o ważnych składnikach, jak na przykład witaminy dla psa.

Ta nasza niewiedza może być brzemienna w skutkach.

Dlaczego witaminy są tak potrzebne dla rozwoju psa?

Na początek warto wspomnieć o tym, że witaminy dla psa są tak ważne dla życia i funkcjonowania psa, jak dla ludzi.

Tak samo jak i te dla ludzi, dzielą się na rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczach i pełnią praktycznie te same funkcje, jak te, o których uczyliśmy się w szkole.

Najczęściej witaminy można spotkać w gotowych karmach dla psów, które kupujemy w sklepach.Niestety to, co oferują nam sprzedawcy nie zawsze wystarcza.

Podobnie jak u ludzi, niektóre witaminy dostarczane są z ryb, inne z mięsa. Dlatego ważne jest, by dostarczać je także z innych źródeł, niż tylko z karmy, która zawiera tylko jeden rodzaj pożywienia.

Musimy pamiętać, że niedobór witamin u psa to nie przelewki, zwłaszcza gdy mowa o szczeniętach.

Oczywiście nie można zróżnicować witamin na “ważne” i “nieważne”, ale wybrana przez nas karma dla szczeniaka powinna zawierać przede wszystkim dużo witaminy D, która zapobiega krzywicy i zapewnia rozwój zdrowych i mocnych kości.

Jednak trzeba mieć również na względzie to, że gdy zwierzę kończy okres szczenięcy, nie można zaprzestać podawania witamin – brak A i B może powodować różne groźne dla zdrowia choroby lub sprzyjać ich rozwojowi – patrz np. grzybica u psa.

Jako właściciele odpowiedzialni za karmienie psa, musimy wiedzieć, że nawet najlepsza karma dla psa to nie wszystko.

Zróżnicowanie psiego pokarmu

Tak samo jak my, ludzie, nie jemy cały czas tego samego, tak i nasi czworonożni przyjaciele nie mogą być karmieni dzień w dzień jednym i tym samym przysmakiem.

Ta złota zasada, która nie kosztuje nas wiele, może sprawić, że nasze zwierzaki będą żyły długo i zdrowo.

Więc czemu pomijamy witaminy dla psa w codziennej diecie naszego pupila? Zwróćmy na to uwagę!