Szczekanie psa – powód do radości czy strachu?

Widzimy je codziennie, u nas w domu, u sąsiada z klatki czy na spacerze. Za każdym razem nie przechodzimy obok nich obojętnie, zazwyczaj je głaszczemy lub rozpoczynamy zabawę.

W odpowiedzi psy reagują na wiele sposobów – od przytulania się do warczenia.

Jak reagują psy na różne sytuacje i co oznacza zdawałoby się niepotrzebne szczekanie psa?

Szczekanie psa, czyli sposób na wczesne ostrzeganie

Pierwszą i chyba najważniejszą psią reakcją na widok człowieka jest szczekanie. Wielu powiedziałoby, że nic ono nie znaczy, według innych to psi sposób na porozumiewanie się, lecz nic bardziej mylnego! Mało tego, można nawet powiedzieć, że szczekanie psa jest uwarunkowane genetycznie! Psy wydają takie a nie inne dźwięki, gdy zauważą kogoś obcego.

Taka reakcja z założenia ma ostrzegać resztę stada przed potencjalnym zagrożeniem i zmobilizować inne psy do walki. Niewiele się to różni od zachowania ludzi, gdy ci usłyszeli bicie dzwonów kościelnych. Kobiety i dzieci się chowały, a mężczyźni szli na front. Tak samo dzieje się w naszych domach. Mimo, że nie jesteśmy szczeniętami i tak zżyte z nami zwierzęta starają się ostrzec na czas przed niebezpieczeństwem.

Czasami jednak szczekanie ma inny cel, który pies chce osiągnąć. Na przykład, gdy zwierzę jest głodne, próbuje zwrócić uwagę by miska w której znajduje się ulubiona, najlepsza karma dla psa, została uzupełniona.

Warczenie – strach się bać?

Kolejnym ważnym psim zachowaniem jest warczenie. Utarło się przekonanie, że znaczy ono ni mniej, ni więcej, że pies jest gotowy do ataku na człowieka. Warto jednak wiedzieć, że to zwykły mit, choć znajduje się w nim ziarno prawdy.

Otóż warczenie psa jest oznaką rozdrażnienia i to, czy nastąpi atak czy nie, zależy tylko od charakteru zwierzęcia. Jedne zaczynają się bać, inne gryzą i szarpią, ale z pewnością nie można powiedzieć, że psy zawsze reagują w jeden, konkretny sposób.

Z pozoru nic nie znaczące psie zachowanie tak naprawdę może oznaczać bardzo wiele. Warto wiedzieć że psy, podobnie jak ludzie, okazują bardzo wiele emocji. Wszystko, nawet zwykłe szczekanie psa, ma jakieś przesłanie, dlatego dobrze jest wiedzieć co nasz pupil próbuje nam przekazać.

Choćby zimą, gdy zwierzę szczeka, może chcieć oznajmić że niezbędna jest kurtka dla psa czy inne ubranie broniące przed chłodem. Dlatego właśnie ważne jest, by patrzeć uważnie na psa i jego potrzeby, bo tylko wtedy uda się to wszystko dobrze zinterpretować.