Najlepsza karma dla psa – jak ją wybrać?

Każdego dnia właściciele psów stają przed bardzo ważnym wyzwaniem – zakupem produktów dla swoich zwierząt.

Wszystko jest bardzo dokładnie oglądane i sprawdzane pod kątem jakości, by nie okazało się że gumowa kość czy kurtka dla psa może zaszkodzić zwierzęciu.

A dlaczego tak nie robimy z karmami? Wszak jedzenie może być zarówno pożywne jak i trujące.

Więc którą karmę wybrać? Tę z niską ceną, z górnej półki czy markową? Jakie składnik powinna mieć najlepsza karma dla psa?

Najlepsza karma dla psa… Czyli jaka?

Wybór najlepszego pokarmu dla naszego pupila jest kwestią bardzo osobistą, wszak najlepsza karma to taka, która przed wszystkim smakuje psu. Warto jednak wiedzieć, że z dobrą karmą powinno być jak z zasadą Hipokratesa – po pierwsze, nie szkodzić. Jeżeli Twój pies ma łzawiące oczy lub dolegliwości żołądkowe, może to być oznaka złej karmy.

Co powinna mieć „dobra” karma?

Spoglądając na etykietę na odwrocie opakowania należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, należy wiedzieć, że kolejność występowania składników nie jest losowa. Jest to uzależnione od udziału wagowego w paczce.

Tak więc najlepsza karma dla psa na początku listy ma wyszczególnione białko pochodzenia zwierzęcego (kurczak, wołowina itp.). Jest to ważne, ponieważ musimy wiedzieć, że psy są mięsożercami. Zatem, gdy pies niekoniecznie chce jeść karmę zawierającą same warzywa, to nie jest jego widzi mi się, mięso jest potrzebne im do normalnego funkcjonowania.

Karmy wielkich korporacji czy małych firm?

W każdym sklepie znajdziemy to samo na półkach z karmami dla psów: karmy Pedigree, Royal Canin, Eukanuba oraz kilka produktów innych, mniej znanych firm. Można powiedzieć „Zaraz! Przecież te karmy są najlepsze! Mają wiele certyfikatów i nagród, a poza tym wszyscy je kupują”! Nic bardziej mylnego.

Produkty wielkich korporacji przypominają w swoich działaniach fast-foody. Przede wszystkim cena i obniżanie kosztów pracy. A jakość? Po co zaprzątać sobie tym głowę? Inaczej sprawy się mają z produktami małych firm. Te, jeszcze nieznane Kowalskiemu, starają się wyrobić markę swoją jakością. I właśnie z ich taśm produkcyjnych wyjdzie ta najlepsza karma dla psa.

Jak widać wybór karmy dla psa jest bardzo trudnym wyzwaniem. Trzeba włożyć bardzo wiele wysiłku w to, by móc śmiało powiedzieć „to jest najlepsza karma dla psa!”. Ale czasem warto się poświęcić, czy jest bowiem lepsza nagroda niż uznanie i radosne szczekanie psa?