Kaszel u psa – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – tak mówi stare powiedzenie.

Trudno się z nim nie zgodzić. Większość z nas ma swojego milusińskiego i gdy tylko mu coś dolega – martwimy się o niego.

Szczegółnie kaszel u psa jest bardzo częstą infekcją, która może spotkać naszego czworonoga.

Inaczej brzmiące szczekanie psa, charczenie a nawet odruchy wymiotne u naszego zwierzaka, mogą być skutkiem infekcji.

Kaszel u psa – przyczyny

Kaszel może być spowodowany wirusem, bakterią bądź jakimś pasożytem.

Gdy do powyższych objawów dodamy to, czy miał on kontakt z innymi psami, prawie mamy pewność, że jest to ta infekcja, gdyż jest to choroba, która przenosi się drogą kropelkową.

Kaszel u psa może wystąpić, gdy spotyka się z innymi zwierzętami. Kaszel ten, jest nazywany kaszlem kenelowym. Nazwa pochodzi od tego, iż jest to choroba stadna – najczęściej psy się zarażają nią na wystawach, w schroniskach, itp…

Czasami zdarzy się także, że psu coś utknie w przełyku i drapie go, np. sierść. Pomoć może podanie zwykłego pokarmu, który przepchnie dalej niewygodną przyczynę kaszlu.

Jak zapobiegać chorowaniu psa?

Kaszlenie jest zjawiskiem nieprzyjemnym i dlatego właściciele chcą od niego uchronić swoje zwierzęta.

Stosują kurtki i buty dla swoich pupilów. Kurtka dla psa ma na celu utrzymać ciepło psa, które nie przedostanie się na zewnątrz.

Buty dla psa wyglądają jak skarpetki i mają bardzo wiele zalet. Nasz pies nie stąpa po zimnym podłożu, a jedynie po mięciutkiej i, co ważne, ciepłej skarpecie. Jednak nie uchroni naszego zwierzaka przed kaszlem, którego punktem zapalnym będzie wirus.

Jak wyleczyć kaszel u psa?

Przy wszelkich chorobach u psów nie należy leczyć ich na własną rękę.

Musimy niezwłocznie udać się do weterynarza, który rozpocznie właściwe leczenie. Podobnie, jak u ludzi, inne leki stosuje się przy infekcjach wirusowych, a inne – przy bakteryjnych.

Nawet, kiedy nasze zwierzę jest zdrowe, warto udać się do specjalisty w celu rozpoczęcia właściwej profilaktyki, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Czasami zdarza się, że kurtka lub buty nie pomogą uchronić przed kaszlem.

Weterynarz przepisze naszemu pupilowi specjalne leki i witaminy dla psa, które pomogą mu.

Witaminy także możemy kupić dla naszego psa w sklepach zoologicznych, jednak należy wcześniej to skonsultować z weterynarzem. Kaszel u psa może mieć bowiem wiele różnych podłoży i wymagać różnych medykamentów.