Kaganiec dla psa – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Codziennie, zarówno w wielkich miastach, jak i w najmniejszych wsiach, ludzie wychodzą na spacery ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.

Gdyby zacząć liczyć tych, którzy chodzą ze swoimi psami w kagańcach i tych, którzy tak nie postępują, wyniki byłyby szokujące.

Co najmniej połowa właścicieli psów dowiedziałaby się, że łamie prawo.Warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje.

Czy kaganiec dla psa to taki wielki wydatek? Jak go dobrać?

Jaki powinien być kaganiec dla psa?

Jeżeli już znajdziemy takich, którzy do przepisów się stosują, często zobaczymy źle dobrane kagańce. Być może trudno w to uwierzyć, ale wybór nawet tak małego akcesorium jest trudnym wyzwaniem.

Najważniejsze jest, by dobrać odpowiedni rozmiar kagańca, czyli tak samo jak z innymi partiami odzieży, jak kurtka dla psa czy buty. Za mały jest niewygodny, a nawet szkodliwy dla zdrowia pupila (pies nie może swobodnie otworzyć ust). Z kolei za duży zsuwa się z pyszczka i umożliwia szczekanie psa, co niekiedy nie jest pożądane.

Jednak rozmiar i wygoda to nie wszystko. Ważne jest, by kaganiec dla psa był trwały i nie pękał przy pierwszej czy kolejnej próbie zdjęcia go przez zwierzę.

Dobrze również, gdy jest pokryty materiałami przyjemnymi w dotyku dla psa i przed wszystkim takimi, które mu nie zaszkodzą.

Gdzie nosić kaganiec?

O tym, jak bardzo jesteśmy nieuświadomieni świadczy także to, że nie wiemy, gdzie powinniśmy trzymać psa w kagańcu i na smyczy.

Jeżeli rasa zwierzęcia jest wpisana na listę psów uznanych za agresywne, te dwa elementy powinny nam towarzyszyć wszędzie i przy każdej okazji. Jeśli rasa na niej się nie znajduje, musimy nosić kaganiec tylko w środkach transportu publicznego.

Mimo, że prawo nie reguluje w specjalny sposób tego, które zwierze kaganiec nosić powinno, a które nie, warto jest zakupić takie akcesorium.

Jeśli zwierzę będzie bardzo agresywne, a my będziemy bez niczego chroniącego innych ludzi przed psimi zębami, możemy zostać ukarani surowym mandatem!

Dlatego pamiętajmy, by nosić kagańce. Dla bezpieczeństwa nas wszystkich.