Jaka powinna być karma dla szczeniaka?

Bardzo często zdarza się, że ludzie posiadający małe pieski karmią je tak samo, jak starsze osobniki.

Podają im to samo jedzenie i układają tę samą dietę.

Jest to oczywiście kardynalny błąd, gdyż młodsze pupile mają zdecydowanie inne potrzeby żywieniowe, niż starsze, podobnie jak u ludzi.

Jaka powinna być zatem karma dla szczeniaka i jak należy ułożyć mu plan żywieniowy, by piesek rósł zdrowo?

Karma dla szczeniaka – wybór

Wielu ludzi, którzy zdecydują się na karmienie swojego szczeniaka w bardziej odpowiedni dla niego sposób, jest przytłoczonych podczas wizyty w sklepie zoologicznym.

Widząc kilka, a nawet kilkanaście rodzajów karmy, nie wiedzą, którą wybrać. I w sumie nie ma co im się dziwić, wszak któż by się połapał w tym wszystkim?

Oprócz hodowców, którzy mają odpowiednią wiedzę na temat swojej rasy, także i weterynarz wie, która karma dla szczeniaka jest dla niego najbardziej odpowiednia.

Warto przy pierwszej wizycie (z którą nie należy zwlekać, rzecz jasna) spytać się psiego lekarza, co poleca dla naszego pupila.

Jeżeli jednak już jesteśmy w supermarkecie i stoimy przed napakowaną torebkami półką, trzeba wiedzieć kilka rzeczy.

Po pierwsze, istnieją różne rodzaje karmy w zależności od klasy. Co prawda nie jest to w żaden sposób regulowane i jedno super-premium drugiemu nie równe, jednak może to być jakaś podpowiedź.

Kolejna ważna rzecz to zakup odpowiedniego jedzenia dopasowanego do wieku. Każda marka, zarówno wielkiej korporacji, jak i lokalnego producenta, różnicuje karmy, najczęściej w formach “Junior” oraz “Adult”. Z reguły te pierwsze zawierają więcej białka, pozwalającego na szybszy wzrost i rozwój.

Jednak układanie diety dla szczeniaka to nie tylko sucha karma dla psa. Warto pamiętać o tym, by odpowiednio zbilansować dietę, gdyż taka monotonność może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak choćby zaparcia u psa.

Posiadanie małego psiaka to nie tylko przyjemności, zabawa i doglądanie, jak zwierzę rośnie. To także wielka odpowiedzialność, gdyż my, ludzie, musimy zastępować im matki.

Dlatego ważne jest, byśmy dbali o nie jak najlepiej. A dbać możemy na wiele sposobów, chociażby kupując np. buty dla psa, czy właśnie szukając informacji o tym, jaka jest najlepsza karma dla psa.